Početna strana > Hronika > Stratfor: Prodaja NIS-a Rusima jedina opcija Srbije
Hronika

Stratfor: Prodaja NIS-a Rusima jedina opcija Srbije

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 25. decembar 2008.

OSTIN – Prodaja Naftne industrije Srbije Rusima ispod cene je možda najbolje što je Srbija mogla da dobije u sadašnjoj teškoj finansijskoj klimi, ocenila je američka privatna agencija za strateška istraživanja Stratfor.

U analizi o potpisivanju nekoliko ugovora između Srbije i Rusije koji uključuju prodaju 51 odsto NIS-a Rusiji i izgradnju gasovoda Južni tok, agencija Stratfor podseća da je dogovor o tome postignut prošle godine kad je Srbiji bila potrebna ruska podrška oko Kosova i garancije o dugoročnom ruskom angažovanju u regionu.

Očekivalo se da će sa reizborom prozapadnog predsednika Borisa Tadića u februaru i pobedom njegove stranke u maju Srbija ponovo pregovarati o ceni NIS-a da bi je približila njenoj procenjenoj vrednosti od dve milijarde evra, navodi Stratfor i dodaje da je finansijska kriza promenila opšte uslove.

„Suština je u tome da je Srbiji potreban novac, a NIS je jedina imovina koju ima da ponudi. Sa globalnom finansijskom krizom koja je teško pogodila Evropu, zamrzla međubankarske kredite i dovela u pitanje sve buduće sporazume, Beograd nema drugu alternativu nego da proda NIS Rusima,” navodi agencija.

Stratfor naglašava da je „sadašnji sporazum možda najbolje što osiromašena Srbija može da očekuje”.

Stratfor ističe da je Balkan, uključujući Srbiju, naročito teško pogođen krizom kao i kompanije iz dve zemlje koje su imale najviše izgleda da se zainteresuju za NIS – Austrijski OMV i Mađarski MOL.

Po mišljenju Stratfora Srbija nije sada u poziciji da čeka da se poboljša finansijska situacija u svetu da bi mogla NIS da proda po većoj ceni.

„Imalo bi smisla da Srbija drži NIS i čeka da se finansijska situacija poboljša tako da bi on mogao da na tenderu dobije veću cenu, kad bi Srbija bila u fiskalnoj poziciji da to uradi, ali ona to nije”, naglašava Stratfor.

Podseća da je rejting agencija Fič smanjila dugoročni rejting Srbije sa stabilnog na negativan, da dinar gubi na vrednosti u odnosu na evro od septembra i da je vlada primorana da skreše planirani budžet za 2009. zbog koga bi moglo da dođe do nemira među penzionerima, veteranima i studentima.

„Vladi je potreban keš i to odmah”, navodi agencija.

Rusija je „verovatno jedina zemlja u sadašnjoj finansijskoj klimi koja ima volju i novac da kupi NIS”, naglašava agencija.

Stratfor ističe da je projekat izgradnje gasovoda Južni tok izdvojen iz originalnog paketa i u Moskvi su ga ruski predsednik Medvedev i srpski predsednik Tadić potpisali kao politički sporazum „koji u suštini nije obavezujući i ne vredi papir na kojem je napisan”.

Stratfor smatra da je Rusija sada više zaokupljena unapređenjem svoje sadašnje infrastrukture gasovoda i priključenjem njenog gasnog polja Jamal, što neće ostaviti novac za „infrastrukturne avanture” kao što je Južni tok kojim se prelazi Crno more i Balkan.

Rusija koja možda ima svoje sopstvene ekonomske probleme ima takođe i keš sa kojim može da traga za povoljnim prilikama za kupovinu energetskih postrojenja na celom kontinentu, kaže Stratfor.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner